در جریان آخرین مطالب آموزشی از طریق کانال تلگرام قرار بگیرید. برای ورود به کانال تلگرام اینجا  کلیک کنید

قانون استفاده کردن

تعداد امتیاز: 0

قانون استفاده کردن

قانون استفاده کردن

چکیده :

اگر استفاده نکنید، از دست خواهید داد.

حاکمی قصد مسافرت چند ماهه داشت. قبل از عزیمت به سفر سه تا از زیردستانش را فرا می خواند و به هریک از آنها مقداری سکه میدهد؛ به نفر اول ده سکه طلا میدهد، به نفر دوم چهار سکه طلا، و به نفر سوم یک سکه میدهد و سپس به آنها میگوید: " من به مدت شش ماه به سفر میروم، تا این مدت که بر گردم، می خواهم ببینم که با طلاها چه کار می کنید!"

شش ماه گذشت و حاکم از سفر برگشت. آن سه نفر را نزد خود خواند: " با طلاها چه کردید؟"

نفر اول: " حاکم بزرگ من با آن ده سکه به تجارت پرداختم و اکنون بیست سکه طلا دارم."

نفر دوم: " سرور من ، من نیز آنها را به ده سکه تبدیل کردم. از اینجا کالاهایی را به بلاد همسایه بردم و فروختم و از آنجا نیز کالاهایی را خریده و در اینجا فروختم، بنابرین توانستم تعداد سکه هایم را افزایش دهم."

نفر سوم:" قربان، من میدانستم که شما ادم سخت گیر و جدی هستید و از ترس اینکه مبادا آن سکه را از دست بدهم، آن را در جایی مطمئن دفن کردم و دیروز که میدانستم تشریف آوردید، به سراغ آن رفتم . بفرمایید این همان سکه ای که به من دادید، کاملا سالم ، بدون کم و کسری، تقدیم تان کردم ."

 

حاکم دستور داد که حکومت بیست شهر را به نفر اول واگذار کنند و سکه ها را هم به او بخشید و حکومت ده شهر را به نفر دوم واگذار کرد و آن ده سکه را هم به او بخشید و آن یک سکه را هم از نفر سوم گرفت و او را از مقامی که داشت عزل کرد.

اطرافیان و مقامات حاضر از تصمیم حاکم ؛ از اینکه این تصمیم را در مورد نفر سوم گرفته بود متعجب شده بودند و از او خواهش کردند که از تصمیمش صرف نظر کند ولی حاکم در پاسخ گفت:" اگر از آنچه که خداوند بزرگ به تو داده استفاده نکنی، از تو گرفته خواهد  شد."

توانایی های زیادی در اختیار انسان داده شده که تنها با استفاده کردن از آنهاست که میتواند نتیجه بهینه داشته باشد و این توانایی ها ؛ در صورتی میتواند بیشتر و بیشتر شود که مورد استفاده قرار گیرد. بعنوان مثال اگر یکی از دستان خود را به مدت چند روز ببندید و بی حرکت نگه دارید، خواهید دید که توانش بسیار ضعیف شده و حتی قادر به بلند کردن یک جسم سبک هم نخوهد بود. ذهن انسان نیز به همین گونه است؛ اگر مطالعه نکند و هر روز به تفکر و تجزیه و تحلیل آموخته ها نپردازد، ضعیف میشود. انسان تنها موجودی است که حق انتخاب در استفاده از توانایی هایی که در اختیارش قرار داده شده را دارد. آیا درخت از نصف توانایی اش برای رشد کردن استفاده میکند؟ آیا یک پلنگ، از نصف توانایی اش برای شکار کردن استفاده میکند؟ البته که نه؛ آنها از همه توانایی های شان استفاده میکنند و آن هم به اجبار. آیا شما از همه توانایی هایتان استفاده می کنید؟ آیا تلاش تان برای رسیدن به اهدافتان، همان قدر است که واقعا در توان دارید؟ ولیام جیمز می گوید:" در مقایسه با آنچه که ما انسانها باید باشیم، در واقع نیمه هوشیاریم.  ما تنها از بخش بسیار کوچکی از توانایی های فیزیکی و ذهنی مان استفاده میکنیم. انسان ، خیلی فراتر از آن چیزی است که اکنون در  آن زندگی میکند. او قدرتهای بسیار بزرگی دارد که بصورت عادت وار از استفاده از آنها عاجز شده است."

به این مطلب امتیاز دهید

نظرخود را با ما درمیان بگذارید

برای ارسال نظر باید عضو سایت باشید، اگر قبلا در سایت ثبت نام کرده اید اینجا را کلیک کنید.

captcha Refresh

نظرات سایر دوستان