انسان به هر هدفی که تعیین کنه دست پیدا میکنه! اگه زندگی انسان از ابتدا مورد بررسی قرار بدیم متوجه میشیم که نسل بشر به همه اهدافی که تابحال تعیین کرده بوده دست پیدا کرده و یا در حال دستیابی به اونهاست.

افراد از نقطه نظر تعیین هدف به سه دسته تقسیم میشن:

1- دسته اول اهدافی رو تعیین میکنن که مطمئن هستن میتونن انجامش بدن. خوب این اصلا هدفگذاری نیست چون اگه فرد نتونه انجامش بده و یا شکست بخورره، سرخورده میشه و نا امیدی و یاس همه وجودش رو فرا میگیره!

2- دسته دوم هم افرادی هستند که هدفی رو تعیین میکنن که فکر میکنن که میتونن بهش دست پیدا کنن! این هم استراتژی مناسبی برای هدف گذاری نیست. در این استراتژی از اونجایی که فرد فکر میکنه که میتونه به هدفش دست پیدا کنه؛ اگه در طی مسیر کمکهایی از طرف دیگران و ساپورتهای مالی و غیره... را دریافت نکنه سرخورده میشه و به استراتژی  نوع اول باز میگرده؛ یعنی هدفی رو انتخاب میکنه که مطمئنه میتونه بهش دست پیدا کنه!

3- در استراتژی توع سوم که بهش میگن هدفگذاری ایده آل: فرد هدفی رو انتخاب میکنه که فقط میخوادش. یعنی فقط دلش میخواد اون کار  رو انجام بده و بهش دست پیدا کنه! اون با خودش نمیگه که آیا من میتونم یا نه! اون از خودش میپرسه ، من واقعا چی میخوام....