در جریان آخرین مطالب آموزشی از طریق کانال تلگرام قرار بگیرید. برای ورود به کانال تلگرام اینجا  کلیک کنید

یادگیری با تکرار

تعداد امتیاز: 1

یادگیری با تکرار

یادگیری با تکرار

چکیده :

 مهم نیست چه تعداد کتاب، فایل صوتی و ویدئوی آموزشی را خوانده، شنیده و تماشا کرده اید، بلکه نکته مهم اینجاست که چندتا از آنها که مهمترین بوده را پیدا کرده و مطالعه و بررسی هر یک را چندبار تکرار کرده اید!

ما هیچ وقت یاد نمیگیریم، بلکه هر بار درک مان نسبت به آن موضوع، بیشتر میشود. این یعنی اینکه هرچقدر تکرار کنید، باز هم نیاز به تکرار آن وجود دارد. امکان ندارد که یک مطلبی را دوبار بخوانید، بشنوید یا ببینید و هر بار به یک اندازه بفهمید!

 

تکرار در مطالعه کتاب،گوش دادن فایل صوتی و تماشای ویدئو های آموزشی؛ انتقال مطالب از حافظه کوتاه مدت به حافظه بلند مدت را ممکن می سازد که به این عمل تثبیت حافظه [1] می گویند. بنابرین به صورت دوره ای، مطالعه را تکرار کنید؛ بدین ترتیب شانس انتقال اطلاعات و دانش به حافظه بلند مدت و در نتیجه تثبیت آن را افزایش داده اید. البته تکرار، باید همراه با سعی در درک معنی و تصویر سازی و تلاش مجدد در برقراری ارتباط میان اطلاعات جدید با آموخته های گذشته باشد. بیاد داشته باشید ؛ تا زمانی که اطلاعات جدید با اطلاعاتی که از گذشته داشته اید ارتباط نزدیک معنایی برقرار نکند، شما چیز جدیدی نخواهید آموخت. تکرار بدون توجه و دقت ، کمکی به یادگیری نخواهد کرد. زمانی که مطالعه به یک فعالیت کسل کننده تبدیل شود و یا زمانی که فرد بصورت موقت علاقه خود نسبت به آن را از دست دهد، مغز وی دقیقا بمانند کامپیوتری است که در حالت اسکرین سیور قرار می گیرد؛ یعنی فعالیت خاصی انجام نمیدهد.در این حالت ، حتی اگر فرد ، به تکرار کردن ادامه دهد، تاثیری در یادگیری وی نخواهد داشت.

بسیاری از افراد؛ کتاب، فایل صوتی و یا ویدئوی آموزشی را یک بار خوانده ، گوش داده و تماشا میکنند، غافل از این نکته که یک یا چند بار،  به میزان کافی،  حتی نزدیک هم نیست. در واقع میزان و مقدار کافی در تکرار، برای درک بیشتر یک مطلب مهم، وجود ندارد. نمونه بارز آن را میتوان به مطالعه پنجاه و هفت ساله کتاب بیاندیش و ثروت مند شو[2] از ناپلون هیل[3]، توسط آقای باب پراکتر[4] اشاره کرد. آقای باب پراکتر؛ بمدت پنجاه و هفت سال است که این کتاب را هر روز مطالعه میکند و گفته است که تا پایان عمرش هم این کار را انجام خواهد داد؛ زیرا اعتقاد دارد، که این کتاب ، زندگی اش را متحول ساخت. اکنون ، به این نکته پی برده اید که هدف از تکرار، یادگیری نیست، بلکه بالا بردن سطح هوشیاری و آگاهی[5] است. فرد، پس از بارها تکرار و توجه به یک تفکر، آموزش و مطلب ، درواقع به خود کمک میکند که خود را به سطح آگاهی و هوشیاری بالاتری برساند؛ در این حالت فرد سعی بر این دارد که سهم زیادی از سطح آگاهی و هوشیاری نویسنده یا مربی و آموزش دهنده، برده و یا حتی در گاهی اوقات با تکرار فراوان و تفکر عمیق بر روی آموزش مورد نظر، به سطح آگاهی و هوشیاری بالاتری نسبت به وی، دست یابد.

 

بر گرفته از کتاب " چگونه  هر چیزی را یاد گرفته و به آن عمل کنید" ، هدایت محمودی

 

[1] Memory Consolidation

[2] Think and Grow Rich

[3] Napoleon Hill

[4] Bob Proctor

[5] Consciousness and Awareness

به این مطلب امتیاز دهید

نظرخود را با ما درمیان بگذارید

برای ارسال نظر باید عضو سایت باشید، اگر قبلا در سایت ثبت نام کرده اید اینجا را کلیک کنید.

captcha Refresh

نظرات سایر دوستان