در جریان آخرین مطالب آموزشی از طریق کانال تلگرام قرار بگیرید. برای ورود به کانال تلگرام اینجا  کلیک کنید

نقش قانون پارکینسون در موفقیت

تعداد امتیاز: 1

نقش قانون پارکینسون در موفقیت

نقش قانون پارکینسون در موفقیت

چکیده :

انجام دادن و اتمام هرکاری به اندازه ای زمان خواهد برد که برای انجام گرفتن آن درنظر گرفته شده است.

قانون پارکینسون[1] بیان کننده این موضوع است که :" انجام دادن و اتمام هرکاری به اندازه ای زمان خواهد برد که برای انجام گرفتن آن درنظر گرفته شده است".

به مثالها  و موقعیت هایی که مطرح میشوند دقت کنید، آیا این سنیاریوها برای شما هم اتفاق افتاده:؟" سه هفته فرصت دارید تا مقاله ای را به اتمام برسانید و تحویل دهید. دقیقا چند ساعت مانده به موعد تحویل ؛ شروع به آماده کردن و نوشتن مقاله میکنید، در این چند ساعت همه فعالیتهای جانبی را ممنوع کرده و فقط تمرکزتان را بر روی نوشتن مقاله قرار میدهید. حتی  فرصت غذا خوردن را هم به خودتان نمیدهید. در نهایت موفق میشوید ،مقاله را نوشته و قبل از پایان یافتن مهلت ارسال، آن را ارسال کنید.

دقیقا شب قبل از امتحان پایان ترم، شروع به مطالعه میکنید و گاها مجبور میشوید تا صبح بیدار مانده تا بتوانید ؛ مطالعه کل کتاب را به پایان برسانید. سر انجام صبح فرا رسیده و شما امتحان را با موفقیت پشت سر می گذارید."

 با اینکه میتوانستید خیلی زودتر کتابها را مطالعه کرده و با خیال راحت امتحانات را شرو کنید، ولی مطالعه کتابهایتان را به شب امتحان موکول کردید و تا دقایق آخر مشغول مطالعه کتاب بودید. شما سه ماه وقت داشتید و دقیقا برای مطالعه کتاب سه ماه زمان صرف کردید، هرچند که فقط از یک شب زمان استفاده صحیح کردید و در روزهای دیگر بیکار بوده و یا مشغول انجام کارهای دیگری بودید. برای نوشتن مقاله نیز سه هفته فرصت داشتید و دقیقا کارتان سه هفته بطول انجامید؛ هرجند که واقعا فقط چند ساعت آخر ، اقدام کردید. با مطرح کردن این مثالها به کاربرد قانون پارکینسون پی بردید: " انجام گرفتن و به پایان رساندن هر کاری، به مدت زمانی که برای آن اختصاص میدهیم بستگی دارد."

 

چگونه میتوان از این قانون برای افزایش بهره وری و کسب نتایج بهتر استفاده کرد؟:

بدون تعیین هدف ، موفقیت در زندگی امکان پذیر نخواهد بود؛ زیرا انسان موجودی هدف محور بوده و تنها با تعیین هدف است [2]که میتواند به موفقیت و زندگی که در رویای آن بسر میبرد دست یابد. پس از تعیین هدف ، باید استراتژِ های مورد نظر جهت رسیدن به آن را تعیین کنید و در نهایت کوچکترین فعالیتهایی که روزانه باید آنها را به اتمام برسانید را مشخص کرده و آنها را در لیست اقدامات روزانه  یاداشت کنید و با استفاده از قانون بیست/ هشتاد اولویت انجام آنها را تعیین کنید و به ترتیب اهمیت و تاثیری که بر رسیدن به هدف تان میگذارند شماره ای از یک تا پنج [3] برا اساس قانون پنج  به آنها اختصاص دهید. تمرکزتان را بر روی فعالیت شماره یک قرار داده و زمانی را برای تکمیل و به پایان رساندن آن در نظر گیرید؛ بنابرین مشاهده خواهید نمود که بر اساس قانون پارکینسون ، آن فعالیت را در مدت زمان تعیین شده به پایان رسانده اید. با این اقدام ؛ مهمترین فعالیت روزانه تان که در راستای دستیابی به هدفتان است را به پایان رسانده اید و گام بزرگی را برای رسیدن به هدفتان برداشته اید و  در نتیجه آن ؛عزت نفس و به تبع آن اعتماد بنفس تان را  تقویت نموده اید.

اگر برای فعالیتهای تان مهلت و زمان دقیق  برای به پایان رساندن و انجام گرفتن آن تعیین کنید، بر اساس قانون پارکینسون شما قادر خواهید بود، در مهلت تعیین شده آن فعالیت را به پایان رسانید. با تعیین مهلت برای انجام گرفتن کارها، یک استرس سازنده و مفید به شما دست خواهد داد و این اقدام، شما را به سمت انجام دادن فعالیت مورد نظر به جلو هل داده و باعث میشود با سرعت بیشتری کار کنید و قادر باشید در مدت زمان تعیین شده کار مورد نظر را انجام دهید.

 

***اخطار جدی***

همانطور که میدانید، انسان دارای سه بعد روحانی، جسمانی، و عقلانی است. وجود بعد روحانی در انسان موجب شده که افراد بصورت نا آگاهانه[4]؛ یعنی بدون این که خودشان بدانند و نسبت به آن آگاه باشند، طوری رفتار میکنند که گویی تا ابد وقت دارند و البته این موضوع کاملا طبیعی است زیرا انسان واقعا تا ابد وقت دارد، زیرا زندگی روحانی وی پس از پایان زندگی فیزیکی اش در این دنیا، در دنیای دیگر همچنان ادامه دارد. به همین جهت است که معمولا وقت و زمانی را که در اختیار دارد را دست کم گرفته و آن را کم اهمیت میپندارد، در واقع بدون اینکه نسبت به این موضوع هوشیاری داشته باشد ، مرتکب این خطا میشود. ولی آیا ما در این دنیای فیزیکی تا ابد فرصت داریم؟ البته که نه،! فرصت همه ما در این دنیا بسیار محدود است. انسان؛ تنها زمانی قادر است از وقت خود به بهترین نحو استفاده کند ، که نسبت به این موضوع آگاهی یافته و بلافاصله بدون فوت وقت دست به اقدام لازم زده و زندگی اش را بسازد.

 

 


[1] Parkinson’s Law

[2] برای آشنایی با نحوه و چگونگی تعیین هدف و تکنیکهای عملی جهت رسیدن به اهداف تعیین شده، به فصل سوم کتاب " تو موفق بدنیا آمدی" اثر هدایت محمودی، انتشارات طاهریان مراجعه کنید

[3] بر اساس قانون پنج؛ روزانه پنج فعالیت بسیار مهم را تعیین کنید و در لیست کارهای روزانه تان یادداشت کنید.

[4] Subconsciously

به این مطلب امتیاز دهید

نظرخود را با ما درمیان بگذارید

برای ارسال نظر باید عضو سایت باشید، اگر قبلا در سایت ثبت نام کرده اید اینجا را کلیک کنید.

captcha Refresh

نظرات سایر دوستان