در جریان آخرین مطالب آموزشی از طریق کانال تلگرام قرار بگیرید. برای ورود به کانال تلگرام اینجا  کلیک کنید

فردی آموزش پذیر و یا درس پذیر هستید

تعداد امتیاز: 0

فردی آموزش پذیر و یا  درس پذیر هستید

فردی آموزش پذیر و یا درس پذیر هستید

چکیده :

بارزترین ویژگی افراد موفق ویژگی مهارت پذیری آنها می باشد

 

یکی از بارزترین خصوصیات افراد موفق، قابلیت آموزش پذیری[1] آنها میباشد. مهم نیست در چه زمینه ای فعالیت می کنید و در چه سطحی از دانش و مهارت قرار دارید، زیرا همیشه فرد دیگری وجود دارد که در زمینه مورد نظر، اطلاعات بیشتری داشته و میتواند دانش و آگاهی خود را به شما انتقال دهد. افرادی که قابلیت آموزش پذیری بالایی دارند ، دارای ویژگیهای منحصر بفردی هستند، این خصوصیات و ویژگیها عبارتند از:

1- در برابر ایده های جدید ، باز هستند و آنها را با آغوش باز میپذیرند. این افراد همیشه نسبت به فراگیری ایده های جدید و استفاده از آنها از خود علاقه نشان می دهند و در برابر تغییرات از خود مقاومت نشان نمیدهند. به عنوان مثال میتوان استفاده از تکنولوژی را عنوان نمود. افراد موفق همیشه سعی در فراگیری نحوه استفاده از آخرین تکنولوژیهای روز دنیا هستند و از آنها در همه امورات زندگی شان ، استفاده میکنند؛ در حالی که افراد ناموفق ، اعتقادی به تغییر سبک زندگی و کارشان ندارند، بنابرین از پیشرفت ، ترقی و حرکت روبه جلو باز می مانند. افراد موفق به افراد خبره در زمینه هر ایده جدید مراجعه می کنند و در کمترین زمان، دانش شان را به روز می کنند.

2- دارای هدف شفاف و دقیقی هستند. این افراد ؛ هدفگذاری موفق را تجربه کرده و دقیقا میدانند که در زندگی بدنبال چه هستند. آنها برنامه مدون و منظمی برای رسیدن به اهدافشان دارند، بنابرین تشخیص اینکه در هر لحظه از زمان بدنبال فراگیری چه چیزی هستند، هرگز برای آنها کار دشواری نخواهد بود. از آنجایی که میدانند بدنبال فراگیری چه چیزهایی هستند، لذا بلافاصله اقدام می کنند.

3- در هر شرایطی حاضر به شنیدن انتقادات هستند. برخی از افراد زمانی حاضر به شنیدن نظرات دیگران هستند که آن نظرات و ایده ها حس خوبی در آنها ایجاد کرده و موجب ناراحتی آنها نگردد. در واقع این افراد انتقاد پذیر نیستند. در حالی که افراد موفق همیشه آماده پذیرش انتقادات و نظرات دیگران هستند؛ زیرا میدانند که انتقادات و نظرات سازنده ؛ موجب ارتقا سطح دانش و بهبود کیفیت کار و اصلاح سبک زندگیشان میگردد.

4- زمانی که به نقطه ضعف خود پی برده اند، بلافاصله در جهت بهبود آن اقدام می کنند. افراد موفق از این نکته آگاه هستند که برای انجام دادن همه کارها ، هیچ وقت فرصت کافی وجود ندارد ولی برای انجام دادن کارهای مهم همیشه فرصت و زمان کافی وجود دارد. بنابرین بلافاصله نسبت به اقدام این مهم؛ یعنی برطرف کردن نقطه ضعف  اصلی و عمده شان اقدام میکنند و انجام دادن کار مهم را به تعویق نمی اندازند.

5- افراد موفق میدانند که آنها همیشه به کمک و نظرات دیگران نیاز دارند. آنها میدانند که همیشه نظرات افرادی که در زمینه مورد نظر تجربه و دانش بالایی دارند، میتواند راه گشا باشد. در صورتی که افراد ناموفق همیشه فکر می کنند که به کمک دیگران نیاز ندارند و یا اصلا چیزی برای یاد گرفتن و ارتقا سطح علمی و دانش برای آنها وجود ندارد. با کمی دقت ، متوجه خواهید شد که بسیاری از افراد؛ شغل و کسب و کاری را آغاز می کنند و هیچ وقت در آن کسب و کار پیشرفت نمی کنند و یا حتی پس از مدتی توسط بازار و اجتماع از کسب و کار مورد نظر خارج میشوند؛ زیرا آنها نمیدانند و نمی خواهند بپذیرند : درصورتی که مداوم به یادگیری نپردازند، دانش آنها در آینده نزدیک در برابر دانش و اطلاعات بازار و جامعه ناچیز خواهد بود و این یعنی اینکه بصورت اوتوماتیک وار از دایره رقابت خارج میشوند.

6- افرادی رفلکتیو[2] هستند. افراد رفلکتیو همیشه و در هر لحظه از زمان به کارهایی که انجام میدهند، می اندیشند و قبل از انجام دادن هر کاری این سوالات را از خودشان می پرسند ؛" آیا کار مورد نظر همانی هست که باید انجام دهم؟ و آیا انجام این کار مرا به هدفم نزدیکتر میسازد؟" لذا این افراد همیشه و در همه حال بدنبال کسب دانش بوده و همیشه مطمئن هستند که باید بیشتر بدانند، زیرا این حقیقت به آگاه بودن و هوشیاری[3] آنها کمک میکند.

7- این افراد ، همیشه مسئولیت کارهایشان را به عهده می گیرند.  بنابرین با هر بار شکست نه تنها نا امید نمیشوند، بلکه هر بار از دفعه قبل مصمم تر تلاش کرده و ادامه میدهند و میدانند که در واقع چیزی به عنوان شکست وجود ندارد و همه این اتفاقات چیزی نیست جز یادگیری بیشتر در مسیر کسب موفقیت. در حالی که افراد نا موفق ، شکست ها و ناکامی ها را به محیط اطراف، شرایط و موقعیتهای خارجی نسبت میدهند.

8- متواضع و فروتن هستند. این افراد میدانند که تبدیل شدن به فردی که در آرزوی آن هستند، مهمتر از چیزهایی هست که در زندگی بدست می آورند، لذا با پیشرفت و ترقی و بدست آوردن موقعیت مطلوب، مغرور نشده بلکه بدنبال رشد بیشتر هستند، زیرا میدانند که همیشه باید بهتر از روز قبل شوند. غرور؛ همان چیزی هست که افراد نا موفق را از ادامه سفر مهیج زندگی که همان تبدیل شدن به فردی متفاوت از امروز هست باز میدارد.

9- نسبت به هدفی که تعیین کردند، متعهد هستند. تعهد به هدف به مانند مشوقی برای رشد بیشتر عمل کرده و آنها را مصمم میکند تا هر روز مشغول یادگیری باشند. افراد ناموفق یا هدفی ندارند و یا اینکه تعهد لازم برای ادامه مسیر در آنها وجود ندارد. بنابرین در ادامه مسیر نسبت به یادگیری مداوم از خود علاقه ای نشان نمی دهند.

 

[1] Coachability

[2] Reflective

[3] Consciousness 

به این مطلب امتیاز دهید

نظرخود را با ما درمیان بگذارید

برای ارسال نظر باید عضو سایت باشید، اگر قبلا در سایت ثبت نام کرده اید اینجا را کلیک کنید.

captcha Refresh

نظرات سایر دوستان