در جریان آخرین مطالب آموزشی از طریق کانال تلگرام قرار بگیرید. برای ورود به کانال تلگرام اینجا  کلیک کنید

غلبه بر ترس از شکست

تعداد امتیاز: 1

غلبه بر ترس از شکست

غلبه بر ترس از شکست

چکیده :

ترس از شکست، از بزرگترین عواملی است که بیش از نود درصد افراد را از رسیدن به هدفشان باز میدارد. با توجه به این آمار، بنظر میرسد که دشمن بزرگی برای موفقیت باشد. برای اینکه این دشمن را مغلوب کنید، ابتدا باید آن را شناخته و سپس راه های مبارزه با آن را بیاموزید.

غاری که از وارد شدن به آن میترسید، گنجی در درونش دارد که همیشه بدنبال آن بودید

جوزف کمبل

ترس از شکست، از عمده ترین عوامل ناکامی و عدم موفقیت ، محسوب میشود. بسیاری از افراد بدلیل وجود ترس از شکست، حتی یکبار هم که شده هدف و ایده شان را به اجرا نمیگذارند. اگر به گذشته تان برگشته و آن را مورد بررسی قرار دهید، به این نکته پی خواهید برد که ؛ تا کنون شکستهای بسیاری را تجربه کردید.در دوران کودکی ،برای اینکه راه رفتن را یاد بگیرید، هزاران بار زمین افتادید و شکست خوردید ولی بدون توجه به آن باز هم به تلاشتان ادامه دادید. در موقعیتهای دیگر زندگی مانند؛ تحصیل، کار و ... بارها شکست را تجربه کردید. با کمی دقت به این نکته پی خواهید برد که اگر تحمل این شکستها نبود، چیز زیادی در زندگی نمی آموختید. درواقع این شکست نیست که مانعی برای موفقیت تان است، بلکه ترس از شکست است که مانع کسب موفقیت تان میگردد. اکنون شما میدانید که بدون شکست، چیزی یاد نمیگیرید، ترس از شکست باعث شده که شکست نخورده و درنتیجه چیز جدیدی به دانش شما اضافه نشده و در نهایت موفقیتی هم، برای تان بهمراه نداشته باشد.

تکنیک عملی برای اندازه گیری میزان ترس از شکست

هرگاه هدف جدیدی تعیین میکنید، ترس از شکست موجب شده که هدفتون را به فراموشی سپرده و حتی یک بار هم ایده ای که در ذهنتان ایجاد میشود را به اجرا نگذارید. برای اینکه پی ببرید ، ترس از شکست خوردن چقدر به شما ضربه زده و زندگیتان را تحت تاثیر قرار داده، از این تکنیک عملی استفاده کنید:

یک برگ کاغذ سفید برداشته ، سپس تصور کنید که با قدرت جادویی که دارید؛ میتوانید به هر هدفی که برای خود تعیین میکنید، دست یابید. با این تصور، شروع به نوشتن اهدافتان کنید ، هرآنچه که دوست دارید به آن دست یابید را یادداشت کنید.

سپس از حالت تصور خارج شده و در برگه ای دیگر، هر هدفی که در سر دارید و فکر میکنید که به آن میتوانید دست یابید، را یادداشت کنید. پس از آن ، دو صفحه کاغذ را در کنار هم قرار داده و اهدافتان را با هم مقایسه کنید. با مقایسه این دو لیست ، به این نکته پی خواهید برد که اهدافتان در دو شرایط مختلف، دارای تفاوت بسیاری هستند. در حالت باصطلاح نرمال؛ از بسیاری از مواردی که در ذهنتان می گذشت صرفنظر کردید و آنها را روی کاغذ نیاوردید، در صورتی که در حالت دوم؛ زمانی که هیچ گونه شکستی وجود نداشت، هر آنچه که عاشق رسیدن به آن بودید را روی کاغذ آوردید. هرچه اختلاف تعداد و یا بزرگی اهدافتان نسبت به یکدیگر در دو لیست تفاوت بیشتری داشته باشد به همان اندازه نیز میزان ترس از شکست در شما بیشتر خواهد بود.

راههای مقابله با ترس از شکست

حال که میدانید برای رسیدن به اهداف بزرگ زندگی باید ترس را از میان برداشت، برای این کار باید عملا اقدام کنید. برای غلبه بر ترس و در نتیجه آن تضمین موفقیت تان اقداماتی پیشنهاد میشود که اجرای آنها نتایج خیره کننده ای بهمراه خواهد داشت:

1- ریشه این ترس را پیدا کنید. نشسته و  چند نفیس عمیق کشیده و واقعا این سوال را از خوتان بپرسید:" چرا من از شکست خوردن میترسم؟" سعی کنید به گذشته برگردید و یا دلیل وجود این ترس را از خود جویا شوید تا اینکه ریشه این ترس را کشف کنید. با کمی دقت و جستجو در درونتان پی خواهید برد که واقعا در بسیاری از موارد ، این ترس مسخره بنظر میرسد.

2- با ترس تان مواجه شوید. افراد شجاع آنهایی نستند که از هیچ چیز نترسند، بلکه این افراد، آنهایی هستند که با ترسشان مواجه میشوند. باید از این حقیقت آگاه باشید ، که دقیقا از زمانی که دست بکار شده و عملا کار در راستای رسیدن به هدفتان را شروع کنید، ترسی که قبل از اقدام، در ذهن داشتید، از بین رفته و دیگر اثری از آن نیست. قبل از شروع کاری، از انجام آن میترسیدید، بخاطر اینکه میدانستید که نمی دانید که چطور باید آن را انجام دهید و همین علت موجب میشد که ترس از شکست در ذهنتان قویتر جلوه کند، ولی درست از لحظه ای که اقدام کردید، فهمیدید که انجام دادن کار، یادگیری را هم به دنبال دارد.

3- دانستن این موضوع که درواقع شکستی وجود ندارد، بلکه با هربار متوقف شدن ، یادگیری اتفاق میافتد. وقتی خبرنگاری از ادیسون در مورد احساسش، پس از تجربه، تقریبا هزاربار شکست می پرسد؛ او در پاسخ می گوید:" من شکستی متحمل نشدم، فقط فهمیدم که با این هزار راه نمیتوانم لامپ را اختراع کنم." ما با دریافت بازخورد، دانش خود را در مورد موضوع مورد نظر افزایش میدهیم و شکست خوردن ، میتواند بازخورد مناسبی از نحوه عملکرد مان ، باشد.

4-بیاد داشته باشید که احساس پشیمانی، بسیار دردناکتر از احساسی است که پس از هر شکست تجربه خواهید کرد. احساس پشیمانی و حسرت از اینکه چرا بخاطر ترس از شکست خوردن، موقعیت های بسیاری را از دست داده و شانس موفقیت تان را به آزمایش قرار نداده اید، قطعا بسیار دردناک تر از احساسی که بعد از شکست خوردن دریافت میکنید.

5- به هدف بزرگی که برای خود تعیین کردید فکر کنید. از این موضوع آگاه باشید که برای رسیدن به هدفتان باید هر راهی را مورد آزمایش قرار دهید. بیاد داشته باشید، اگر امتحان کردن یک یا چند راه، شما را به هدفتان نرساند، نباید هدفتان را فراموش کنید ، زیرا شما چاره  دیگری جز رسیدن به هدفتان ندارید، پس راههای دیگر را امتحان کنید. ترس از شکست، در مقایسه با اهمیتی که برای رسیدن به هدفتان قائل میشوید، هیچ ، خواهد بود. فقط کافیست یک لحظه به موفقیتی فکر کنید که در آینده در انتظار شماست.

 

به این مطلب امتیاز دهید

نظرخود را با ما درمیان بگذارید

برای ارسال نظر باید عضو سایت باشید، اگر قبلا در سایت ثبت نام کرده اید اینجا را کلیک کنید.

captcha Refresh

نظرات سایر دوستان