در جریان آخرین مطالب آموزشی از طریق کانال تلگرام قرار بگیرید. برای ورود به کانال تلگرام اینجا  کلیک کنید

دلایل شکست و ناکامی افراد ناموفق

تعداد امتیاز: 0

دلایل شکست و ناکامی افراد ناموفق

دلایل شکست و ناکامی افراد ناموفق

چکیده :

ساده ترین و مطمئن ترین راه برای کسب موفقیت اینست که کارهایی که افراد موفق انجام داده اند را انجام دهیم و از انجام دادن کارهایی که افراد ناموفق انجام میدهند، خودداری کنیم.

هدف از آفریده شدن همه ما انسانها، رسیدن به موفقیت هست. درواقع موفقیت همه ما تضمین شده است، مگر اینکه خودمان نخواهیم موفق شویم. با این وجود ؛ بیش از نود و پنج درصد افراد به موفقیت نمیرسند. دلایل زیادی وجود دارد که آنها را از موفق شدن باز میدارد:

  • آنها دلیل قوی برای موفق شدن ندارند. با مطالعه رندگی افراد موفق ، میتوان دید که همه آنها یک دلیل بسیار قوی برای تغییر در زندگی شان داشتند. این دلیل میتواند شخصی، خانوادگی و یا اجتماعی باشد. همه ما توسط خواست دیگران، از طرف آنها سرویس و خدماتی را دریافت میکنیم. فردی که یک روز تصمیم میگیرد که امروز، آخرین روز بی پولی او در زندگی باشد دلیل بسیار محکمی برای کسب ثروت دارد. فردی که تصمیم میگیرد برای بهتر کردن کیفیت زندگی انسانها و تبدیل دنیا به جای بهتر، چیزی را اختراع کند ، دلیل بسیار قوی برای موفقیت و تلاش شبانه روزی دارد. این فرد ، هیچ وقت دست از تلاش برنمی دارد، زیرا دلیلش بسیار قویتر از هر چیز دیگری هست که بخواهد او را متوفق کند. هرچه دلیل محکم و قوی تر باشد، شانس بیشتری برای کسب موفقیت وجود دارد، زیرا تلاش بیشتری صورت میپذیرد. میزان موفقیت افراد دقیقا به میزان قوی بودن دلیلشان بستگی دارد.
  • تصمیم قطعی برای موفق شدن ندارند.احساسات نقش اساسی در تصمیم گیری انسان دارند. افراد ناموفق به علت داشتن الگوی ذهنی[1] خاص شان، قدرت تصمیم گیری و قطعی کردن تصمیم در آنها بسیار ضعیف تر از افراد موفق هست[2]. باور به اینکه تنها افراد خاصی میتوانند موفق شوند، احساس درماندگی،پایین بودن سطح هوشیاری[3] و خود آگاهی[4] ، عواملی هستند که بر روی تصمیم گیری و انتخاب ، تاثیر منفی میگذارند. بنابرین این افراد تصمیم قطعی برای کسب موفقیت نداشته و به تبع آن تلاش جدی و پایدار نیز از طرف آنها صورت نمیگیرد.
  • هدف دقیق، شفاف، مکتوب و مشخصی ندارند. این افراد هدفگذاری موفق را تجربه نکردند، بنابرین شانسی برای کسب موفقیت ندارند. برخی از افراد ناموفق، بعضا آرزوهای بزرگی را در ذهن دارند، ولی هرگز یک هدفگذاری موفق را تجربه نمیکنند.
  • افراد ناموفق، دارای دریافت از خود[6]، ضعیفی هستند. میزان فهم و درک نسبت به خود، بر اساس تجربه و شواهدی که در ارتباط با خودتان سراغ دارید، و اینکه خودتان را در موقعیتها و شرایط مختلف چگونه برچسب میزنید، چه تصویر بدنی از خود دارید و اینکه در مورد توانایی های تان چه عقیده ای دارید، همگی بیان کننده ، دریافت از خود ، هستند. افراد ناموفق معمولا دارای دریافت از خود ضعیفی هستند. کارل راجرز[7]، دانشمند روانشناس و نظریه پرداز، دریافت از خود را به سه بخش تشکیل دهنده آن : تصویر ذهنی از خود[8]، تصویر ایده آل از خود[9] و عزت نفس[10] دسته بندی کرد. تصویر ذهنی از خود، همان تصویری هست که فرد از خود دارد و خود را طوری که می پندارد می بیند . این تصویر ، از پذیرفتن ایده های فرد نسبت به خودش، ایده های دیگران نسبت به فرد شکل میگیرد. تصویر ایده ال از خود؛ تصویری هست که فرد از آینده خود ، از خودش دارد. در واقع ، تصویر ایده آل از خود؛ تعیین کننده میزان انتظاراتی هست که فرد از خود دارد. افراد موفق ایده آل مناسبی را از خود سراغ ندارند و درنتیجه آینده موفق با اتفاقات بزرگی را برای خود متصور نمیشوند. عزت نفس ؛ بیان کننده شرایط و نوع احساسی هست که فرد در حال حاضر نسبت به خودش دارد. عزت نفس، نشان دهنده این هست که فرد تا چه میزان خودش را پذیرفته و دوست دارد. اگر فرد خودش را دوست داشته باشد و دیدگاه مثبتی نسبت به خودش داشته باشد ، دارای عزت نفس بالا می باشد و در مقابل، فردی که احساس خوبی نسبت به خودش نداشته و از دیدگاه منفی نسبت به خودش برخوردار بوده، دارای عزت نفس پایین می باشد. افراد ناموفق دارای عزت نفس پایینی هستند.
  • افراد ناموفق عادتهایی دارند که آنها را به سمت ناکامی و عدم موفقیت سوق میدهد. آنچه اکثر افراد ناموفق در افراد موفق می بینند، نتایجی هست که کسب کرده اند. در حالی که وجود عادتهای خوب در افراد موفق هست که منجر به کسب نتایج متفاوت می گردد. افراد ناموفق ، عادتهایی دارند که عدم موفقیت آنها را در زندگی تضمین میکند. عادتها و مهارتهای بسیاری از جمله: مطالعه روزانه، ورزش کردن، تغذیه سالم، ارتباط سازنده با دیگران، خود انضباطی، قدرت تصمیم گیری مناسب، مدیریت زمان بهینه و مناسب و بسیاری از عادتها و مهارتهای دیگری که افراد ناموفق از آنها غافل می مانند و بدین ترتیب این افراد، موجبات شکست شان را فراهم میکنند.

 


[1] Paradigm

[3] Consciousness

[4] Self- Awareness

[6] Self- Concept

[7] Carl Rogers

[8] Self- Image

[9] Self- Ideal

[10] Self- Esteem

به این مطلب امتیاز دهید

نظرخود را با ما درمیان بگذارید

برای ارسال نظر باید عضو سایت باشید، اگر قبلا در سایت ثبت نام کرده اید اینجا را کلیک کنید.

captcha Refresh

نظرات سایر دوستان