در جریان آخرین مطالب آموزشی از طریق کانال تلگرام قرار بگیرید. برای ورود به کانال تلگرام اینجا  کلیک کنید

خود انضباطی و کنترل

تعداد امتیاز: 0

خود انضباطی و کنترل

خود انضباطی و کنترل

چکیده :

برای دست یابی به موفقیت ، تکنیکها و راههای زیادی وجود دارد،  ولی بدون خود انضباطی و کنترل نمیتوان از هیچکدام از این تکنیکها استفاده کرد

       آیا دوست دارید به وزن ایده آل تان برسید؟ آیا میخواهید به آرزویی که مدتهاست در سر دارید دست یابید؟ و چندین و چند آرزوی دیگر؟! آیا شما هم جز آن دسته از افرادی هستیدکه میگویند:" یه روزی آن کتابی که باید بخوانم رو حتما میخوانم." "یه روزی باید تمریناتم را در باشگاه و رشته مورد علاقم شروع کنم" و یا " یه روزی باید تمریناتم را شروع کنم تا به وزن مورد علاقم برسم". " یه روزی باید رژیم غذایی را شروع کنم ". " یه روزی باید کارهایی که لازمه را شروع کنم تا وضعیت مالی خودم را تغییر دهم". آیا شما هم جز این دسته از افراد هستید که میداند برای موفقیت باید دست به چه اقداماتی بزند ولی هنوز شروع نکرده است و یا نمی تواند شروع کند؟ و یا اینکه کاری رو شروع کردید و با اولین شکست نا امید شده و از رسیدن به هدفتان صرف نظر کردید! خودتان فکر میکنید چرا هیچوقت شروع به انجام دادن کاری که باید انجام دهید، نمی کنید؟ و یا اینکه کاری را که شروع کردید را کنار گذاشته و از ادامه آن روند سر باز میزنید؟ پاسخ اینست، که شما همیشه برای این کارها بهانه دارید. مارک توین میگوید " برای شکست و انجام ندادن کارها هزاران بهانه وجود دارد که البته هیچکدام از آنها نیز،دلیل خوبی نیستند." شما تنها کسی نیستید که برای انجام ندادن کارهایی که عاشقش هستید کلی بهانه دارد. بیش از هشتاد درصد افراد اینگونه هستند و جالب اینجاست که بدانید، بهانه های این افراد نیز اکثرا شبیه بهم هستند: " من پول کافی ندارم"، " وضعیت اقتصادی بسیار نامطلوبه" ، " من از خانواده بسیار فقیری هستم" ، " من فرصت کافی ندارم " و بسیاری دیگر از بهانه هایی از این قبیل.

هر وقت برای عدم انجام دادن کاری بهانه آوردید؛ این سوال مهم را از خودتان بپرسید " آیا فرد دیگری  با شرایط  مشابه در انجام این کار موفق شده؟" اگر پاسخ به این سوالتان مثبت بود ، آن وقت متوجه خواهید شد که باید بهانه را کنار بگذارید و به هدفتان فکر کنید و تا رسیدن به نتیجه نهایی دست از تلاش بر ندارید. شما میتوانید به هر هدفی که برای خودتان تعیین کردید دست یابید، تنها در صورتی که خودتان بخواهید. ویژگی خود انظباطی و دیسیپلین را در خودتان پرورش داده و نهادینه کرده و بدین ترتیب با کسب این مهارت بسیار مهم ، مقدمه را برای کسب مهارتهای دیگر فراهم می کنید. بیاد داشته باشید، شما باید همین حالا انتخاب کنید؛ آیا واقعا نیاز دارید که زندگیتان را تغییر دهید؟ اگر احساس نیاز میکنید این بدین معنی هست که شما باید ویژگی و مهارت خود انضباطی و دیسیپلین را در خودتان تقویت کنید. هرگز فراموش نکنید که آسانسور موفقیت همیشه خراب و از کار افتاده هست ولی پله ها همیشه در دسترس و قابل استفاده هستند؛ یعنی اینکه صبور باشید و پله های موفقیت را قدم به قدم طی کنید و همانطوری که لتو[1] گفتند:" سفر هزاران مایل با برداشتن اولین قدم شروع می شود."

  خود انظباطی و دیسیپلین توانایی انجام دادن کاری است که باید انجامش دهید و دانستن اینکه چه زمانی انجامش دهید، هرچند که تمایل به انجام دادنش نداشته باشید.

 

[1] Lao Tzu

به این مطلب امتیاز دهید

نظرخود را با ما درمیان بگذارید

برای ارسال نظر باید عضو سایت باشید، اگر قبلا در سایت ثبت نام کرده اید اینجا را کلیک کنید.

captcha Refresh

نظرات سایر دوستان