در جریان آخرین مطالب آموزشی از طریق کانال تلگرام قرار بگیرید. برای ورود به کانال تلگرام اینجا  کلیک کنید

تکنیک بازتاب

تعداد امتیاز: 0

تکنیک بازتاب

تکنیک بازتاب

چکیده :

بازتاب؛مهمترین فرایند در مسیر یادگیری است.

بسیاری از افراد کاری را که باید انجام دهند را انجام نمیدهند؛ زیرا نمیدانند که چه کار بهتری هست که باید انجامش دهند. آنها نسبت به این موضوع  که همیشه و در همه حال راه بهتری برای انجام دادن کارها وجود دارد و همیشه افرادی هستند که بیشتر از آنچه ما میدانیم، میدانند توجهی از خود نشان نمیدهند. بی توجهی نسبت به این حقیقت و درنتیجه ندانستن راه مناسبتر؛نشان دهنده پایین بودن سطح هوشیاری[1]  در فرد می باشد. انسان کارهایی را انجام میدهد که در هارمونی با الگوی ذهنی[2] وی می باشد. الگوی ذهنی: دسته ای از باورها، افکار، ایده ها و عادتهایی است که در ذهن نیمه آگاه[3] تثبیت شده است. الگوی ذهنی حتی در کارکرد ذهن آگاه فرد نیز تاثیر میگذارد، هرچند که ذهن آگاه توانایی خلق هر ایده ای را دارد. بنابرین؛ این موضوع ،اهمیت بالای عملکرد الگوی ذهنی و تاثیر آن در انتخاب ایده ها، نوع رفتار، سبک زندگی و تصمیم گیری را نشان میدهد.

تکنیک بازتاب[4]؛ این امکان را فراهم میکند تا با افزایش سطح هوشیاری فرد نسبت به موقعیتی که در آن قرار دارد، نتایج متفاوتی را کسب کند. در واقع این تکنیک؛ رفتارها، باورها، اقدماتی که فرد تا کنون داشته و انجام میداده را مورد بررسی قرار میدهد و در مقابل؛ آن ها را با باید ها و نبایدهایی که فراتر از سطح هوشیاری گذشته وی بوده مورد مقایسه قرار میدهد. نتیجه این مقایسه ؛ اطلاعاتی است که فرد تا کنون به آن دسترسی نداشته و یا نسبت به وجود آن هوشیار نبوده. این بررسی ها در ابتدا با طرح سه سوال آغاز میشود:

1- چه باورها ،ارزش ها و عقایدی اکنون در ذهن وجود دارد و به تبع آن چه عادتهایی شکل گرفته و چه رفتارها و اقداماتی در حال حاضر انجام می گیرد؟(شناسایی وضعیت کنونی).

2- چه باورها ، ارزشها و عقایدی واقعا شایسته است که وجود داشته باشد؟ و چه عادتها ،رفتارها و اقداماتی مناسب بوده و انجام دادن آنها ضروری است؟( شناسایی وضعیت ایده آل و مناسب با مطالعه کردن و بررسی نظرات افراد خبره در هر حوزه).

3- چه باورها، ایده ها و عقایدی باید تغییر کنند؟ و چه عادتها، رفتارها و اقداماتی باید حذف یا اصلاح گردند؟(شناسایی تغییرات لازمه بر اساس مقایسه یافته ها؛ آنهایی که پس از مطالعه و تحقیق بدست آمده اند و داشته ها؛ آنهایی که در حال حاضر متعلق به فرد هستند که در واقع سبک زندگی و نتایج کسب شده فرد را ساخته اند).

و در ادامه پس از یافتن پاسخ سوالات فوق، این تصمیمات اخذ شده و اقدامات زیر انجام می گردد:

1- باورها و عقاید فعلی نا مناسب را رها کرده وعادتهایی که در گذشته وجود داشت ؛ که البته مانع پیشرفت و موفقیت بوده و اقداماتی که در گذشته صورت میگرفت و نیز سبک زندگی که مربوط به گذشته تا کنون بوده، متوقف می شوند.

2- باورها و عقایدی که شایسته آن هستند که به آنها ایمان داشت، را که فرد پس از مطالعه و تحقیق به آنها رسیده ، جایگزین ایده ها و باورهای گذشته شوند. عادتهای جدید تمرین شده تا شکل گیرند، اقدامات عملی و سبک زندگی ایده آلی که لازمه موفقیت هستند ، به اجرا درآیند.

 

[1] Consciousness

[2] Paradigm

[3] Sub- Conscious Mind

[4] Reflection Technique 

به این مطلب امتیاز دهید

نظرخود را با ما درمیان بگذارید

برای ارسال نظر باید عضو سایت باشید، اگر قبلا در سایت ثبت نام کرده اید اینجا را کلیک کنید.

captcha Refresh

نظرات سایر دوستان