در جریان آخرین مطالب آموزشی از طریق کانال تلگرام قرار بگیرید. برای ورود به کانال تلگرام اینجا  کلیک کنید

برقراری ارتباط موثر با دیگران

تعداد امتیاز: 1

برقراری ارتباط موثر با دیگران

برقراری ارتباط موثر با دیگران

چکیده :

زندگی هر فرد وابسته به دیگران می باشد، موفقیت از آن کسی است که در برقراری ارتباط با دیگران مهارت بیشتری داشته باشد.

          در طول تاریخ تا اکنون هیچ زمانی مثل این زمان انسان وابسته به یکدیگر نبوده و البته این موضوع برای پیشرفت انسان بسیار سود مند است. از لحظه ای که از خواب بیدار میشوید ، از خدماتی که سایرین در اختیارتان میگذارند، استفاده میکنید؛ پس از بیدار شدن، به ساعت یا موبایلتان نگاه میکنید، برخاسته و دست و صورتتان را میشوئید، اجاق گاز را روشن کرده و صبحانه را آماده میکنید، و تا پایان شب ..... در همه لحظات از خدماتی که دیگران در اختیارتان قرار داده اند استفاده میکنید.

بدون تعامل با محیط اطراف و دیگران ، ادامه زندگی غیر ممکن بنظر میرسد، لذا فراگیری مهارتهای ارتباطی موثر، میتواند نقش تعیین کننده ای در موفقیت تان داشته باشد. درواقع بدون فراگیری مهارتهای ارتباطی، شانسی برای موفقیت نخواهید داشت. فراگیری مهارتهای برقراری ارتباط موثر میتواند افق جدیدی در زندگی شخصی و حرفه ای تان نمایان سازد. در هر ارتباطی سه عنصر وجود دارد: 1- فرستنده 2- گیرنده 3- پیام. مهمترین موضوعی که برای ایجاد یک ارتباط سازنده باید مورد توجه قرار گیرد، حصول اطمینان از ارسال و یا دریافت صحیح پیام میباشد. یک فرمول بسیار سازنده و اساسی وجود دارد که باید همیشه در برقراری ارتباط موثر با دیگران به خاطر داشته باشید و آن فرمول هم اینست: هر شخصی، مهمترین فردی است که در روی کره زمین زندگی میکند. اگر با این نگرش با دیگران ارتباط برقرار کنید، خواهید دید که آنها چقدر شما را دوست خواهند داشت و چقدر در روابط شخصی و کاری موفق هستید، زیرا با رفتارتان این موضوع که آنها ، مهمترین فردی هستند که در دنیا وجود دارند، را تائید میکنید و هیچ چیز در نظر یک فرد مهمتر از آن نیست که توسط دیگران مورد پذیرش قرار گرفته و دوست داشته شود.

 

برای برقراری روابط سازنده توجه به برخی موارد ضروری بنظر میرسد:

1- توجه به زبان بدن: در هنگام برقراری ارتباط و گفتگو؛ برخلاف تصور بسیاری از افراد، بیش از نود درصد پیام و مفاهیم از طریق زبان بدن و انجام برخی حرکات اعضای بدن [1]به دریافت کننده پیام منتقل می گردد. برخی از علائم و حرکات عبارتند از:

-تکان دادن سر به نشانه فهمیدن موضوع مکالمه و یا تائید کردن پیام دریافتی از فرستنده.

- دست دادن  قوی ( به میزان اندازه و کافی ) بهنگام سلام کردن. البته دست دادن با مافوق با دست دادن بهنگامی که شخص بخواهد تسلط و برتری خود را نسبت به شخصی نشان دهد، کاملا متفاوت می باشد.

- اگر بخواهید در زمان صحبت با فرد مقابل خود را مشتاق نشان دهید بهتر است از تکیه دادن به صندلی و یا  از به عقب خم شدن خودداری کنید.

- از قرار دادن دست خود در پشت ، خود داری کنید، زیرا با اینکار فرد طرف صحبت تان احساس امنیت نمیکند.

و بسیاری از موارد دیگر را میتواند ذکر نمود که با رعایت آنها میتوان یک رابطه بسیار با کیفیتی را ایجاد نمود.

2- گوش دادن: به طرف مقابلتان گوش دهید. مراقب باشید که در گفتگوها و مکالمات، زیاد از خودتان نگویید، در عوض سعی کنید شنونده خوبی باشید. با دقت به حرفهایش گوش دهید و سعی کنید حرفش را قطع نکنید.

3- بخاطر سپردن نام فرد: اگر برای اولین بار است که با فردی دیدار می کنید، بسیار مهم است که نام فرد را بخاطر بسپارید. در دیدار بعدی تان با گفتن نام فرد ، از این موضوع اطمینان حاصل میکنید که روابط بسیار سازنده ای با فرد مورد نظر ایجاد کردید، زیرا زیبا ترین تجربه ای که هر فرد میتواند داشته باشد، شنیدن نامش است. با این اقدام حس بسیار مثبتی را در فرد القا می کنید، طوری که واقعا فکر میکند که خیلی مهم بوده و وجودش از نظر دیگران با اهمیت است.

4- دور کردن مختل کننده ها: هر آنچه که موجب ایجاد اختلال در ارتباط میشود را از خودتان دور کنید. از تلفن همرا و سایر مواردی که باعث ایجاد اختلال در ارتباط میگردد استفاده نکنید. در عوض سعی کنید در مدتی که مشغول گفتگو و برقراری ارتباط هستید ، محیطی بسیار آرام، بدور از عواملی که موجب اختلال میگردند، فراهم سازید.

5- پیامتان را خلاصه و مختصر ارسال کنید: در گفتگو، ارسال ای میل و سایر موارد ارتباطی، همیشه خلاصه و مختصر باشید. این امر به شما اطمینان میبخشد که فرد مقابل پیامتان را بدرستی دریافت میکند، زیرا هیچ کس دوست ندارد که احساس کند، کسی دارد وقتش را تلف میکند. بروز این احساس، موجب میشود که گیرنده ،توجه اش را به پیام معطوف نسازد.

 

[1] Non Verbal Communication

به این مطلب امتیاز دهید

نظرخود را با ما درمیان بگذارید

برای ارسال نظر باید عضو سایت باشید، اگر قبلا در سایت ثبت نام کرده اید اینجا را کلیک کنید.

captcha Refresh

نظرات سایر دوستان