در جریان آخرین مطالب آموزشی از طریق کانال تلگرام قرار بگیرید. برای ورود به کانال تلگرام اینجا  کلیک کنید

افزایش سرعت در مطالعه

تعداد امتیاز: 0

افزایش سرعت در مطالعه

افزایش سرعت در مطالعه

چکیده :

خیلی جالبه که همه افراد در طول زندگی از کتاب استفاده میکنند ولی بیش از نود و هشت درصد آنها، مطالعه صحیح را نمیدانند؛ چون در هیچ مقطع تحصیلی به آنها آموزش داده نشده.

برگردید به سالهای آغازین مدرسه، زمانی که آموختن؛ خواندن و نوشتن را تازه شروع کرده بودید. به جملات زیر دقت کنید:

آن مرد آمد. آن مرد با اسب آمد.

بابا آب داد. بابا نان داد.

بابا انار دارد....

 معلمان ؛برای اینکه خواندن را یاد بگیرید از شما میخواستند که پس از آنها ،کلمات را تکرار کنید تا مطمئن شوند که با تلفظ صحیح حروف و کلمات آشنا شده و بتوانید بدرستی آنها را بخوانید. پس از مدت کوتاهی ، توانستید خواندن و نوشتن را فرا بگیرید. هر روز پس از مدرسه میبایست از روی کتاب درسی تان مشق مینوشتید؛ کاری که باید انجام میدادید؛ این بود که از روی جملات کتاب، مینوشتید و البته همزمان کلمات و جملات را بر حسب عادتی که کسب کرده بودید، بلند میخواندید و یا در درون ذهنتان خوانده و مرور میکردید. با این اقدام؛ مهارت روخوانی و نوشتن صحیح کلمات را در ذهنتان تثبیت میکردید و این اطلاعات و مهارتها را به حافظه دائم تان انتقال دادید. تکرار کلمات با صدای بلند و یا زمزمه کردن و خواندن آنها در ذهن، مهارت روخوانی و روان خوانی را تقویت می کند، ولی کمکی به فهم  و بخاطر سپردن مطالب، محسوب نمیشود. هرچه به سالهای بالاتر و مقاطع بالاتر تحصیلی می رفتید، مطالعه و فهمیدن کتاب برای شما سخت تر و سخت تر میشد، زیرا، تنها با مهارت روخوانی و روان خوانی آشنا شده بودید ولی با نحوه مطالعه صحیح، درک و بخاطر سپردن مطالب کتاب آشنا نشده بودید.

چرا خواندن با صدای بلند و یا خواندن و زمزمه کلمات در ذهن[1] مانع از فهمیدن، بخاطر سپردن و درک مطلب میشود؟

فرض کنید با دوست تان مشغول صحبت و گفتگو هستید. اگر بصورت همزمان هنگامی که دوست تان مشغول صحبت است، به صحبت کردن بپردازید، چیزی از صحبتهای طرف مقابل، فهمیده و بخاطر می آورید؟ قطعا خواهید گفت که اگر چندبار صحبتهایش را تکرار کند، شاید بتوان کمی از صحبتهایش را فهمید و آن را بخاطر آورد. در مطالعه کتاب هم دقیقا بهمین صورت است. با مطالعه کتاب؛ در واقع نویسنده ، صحبت کردن با شما را آغاز میکند. بنابرین؛ خواندن با صدای بلند و یا زمزمه کردن کلمات در ذهن، به این معنی است که شما هم همراه با نویسنده مشغول صحبت کردن هستید و در این مورد؛ دقیقا حرفهای نویسنده را تکرار میکنید. در این حالت احتمال اینکه بتوانید صحبتهای نویسنده را درک کنید به حداقل میرسد. نویسنده کتاب، اطلاعات و افکاری که در ذهن دارد را در قالب کلمات، رمزگذاری میکند[2] و شما برای فهمیدن مطالب باید آنها را رمزگشایی[3] کنید. فرآیند رمز گشایی کردن اطلاعات در ذهن، هنگامی که همزمان به کار دیگری مشغول باشید( خواندن با صدای بلند و یا زمزمه و خواندن در ذهن) غیر ممکن بوده و یا به حداقل ممکن میرسد.

 

چرا خواندن کلمات با صدای بلند و یا زمزمه کردن آنها ، سرعت مطالعه را بشدت کاهش میدهد؟

در این حالت؛ فرد با همان سرعتی که حرف میزند، میتواند مطالعه کند. در هر دقیقه؛ فرد بصورت میانگین، صد و پنچاه تا دویست کلمه صحبت میکند. این یعنی اینکه این افراد( کسانی که با صدای بلند میخوانند و یا کلمات را در ذهن زمزمه میکنند) قادر خواهند بود با همین سرعت مطالعه کنند. بنابرین سرعت مطالعه بسیار پایین بوده و خواندن کلمات با صدای بلند و زمزمه کردن آنها در ذهن باعث شده تا خستگی زود به سراغ این افراد بیاید.

چرا بسیاری از افراد علاقه چندانی به مطالعه کتاب ندارند؟

 

بر گرفته از دوره آموزشی " یادگیری سریع و صحیح از طریق کتاب، ویدئو و فایل صوتی". 

 

[1] Sub- Vocalization

[2] Encoding

[3] Decoding

به این مطلب امتیاز دهید

نظرخود را با ما درمیان بگذارید

برای ارسال نظر باید عضو سایت باشید، اگر قبلا در سایت ثبت نام کرده اید اینجا را کلیک کنید.

captcha Refresh

نظرات سایر دوستان