در جریان آخرین مطالب آموزشی از طریق کانال تلگرام قرار بگیرید. برای ورود به کانال تلگرام اینجا  کلیک کنید

اشتباه

تعداد امتیاز: 0

اشتباه

اشتباه

چکیده :

افراد ناموفق ؛ افرادی هستند که کمترین اشتباهات را در زندگی مرتکب شده اند. 

افراد ناموفق ؛ افرادی هستند که کمترین اشتباهات را در زندگی تجربه میکنند. آنها تنها یک اشتباه بسیار بزرگ را تجربه میکنند و آن هم اینست که زیاد اشتباه نمیکنند.از اشتباه کردن دوری میکنند، زیرا فکر میکنند که اشتباهات در زندگی شان آنها را به هدفشان نزدیک نمیکند، بنابرین از اقداماتی که احتمال اشتباه کردن را  در آن متصور میشوند، دوری میکنند. بیش از نود و پنج درصد افراد بصورات نا آگاهانه(Sub- Consciously) از اشتباه کردن ، دوری میکنند. آنها اشتباه کردن را دوست ندارند، زیرا الگوی ذهنی شان به این صورت شکل گرفته. الگوی ذهنی: مجموعه رفتارها، باورها، عادتها و اطلاعاتی است که در ذهن نیمه آگاه فرد وجود دارد. الگوی ذهنی یا پارادایم(Paradigm)؛ نرم افزاری است که کنترل زندگی فرد را بر عهده دارد ولی فرد بصورت آگاهانه(Consciously) از این موضوع هیچ اطلاعی ندارد. 

الگوی ذهنی فرد چگونه شکل گرفته و چه اطلاعاتی در مورد اشتباه کردن در آن وجود دارد؟

برگردید به دوران کودکی ؛ آیا با این مکالمات، گفتگوها، نصیحتها و اتفاقات آشنا هستید؟:" مواظب باش کوچولو می اوفتیا، خودتو زخمی میکنی... نه تو که نمیتونی این کارو انجام بدی، اگه بزنی خرابش کنی چی؟... خاک تو سرت یه کار درست ازت بر نمیاد، از بس خنگی. یه کار ساده رو هم اخه اشتباه انجام میدن؟! واقعا که..... اخه من نمیدونم تو تو زندگی چی یاد گرفتی که این همه سوتی میدی! یه کار درست ازت بر نمیاد.....دقت کن یه وقت اشتباهی فلان کارو انجام ندی؟... اخه ادم تو زندگیش چندبار باید اشتباه کنه، کی میخوای بزرگ شی؟....." همه این حرفهایی که در زندگی به شما گفته شده و همه این تجربیات در طول دوران کودکی تا اکنون، وارد ذهن نیمه آگاه شده و بخشی از اطلاعات الگوی ذهنی تان را شکل داده است. بنابرین، فرد بدون آنکه خودش بداند ؛ بصورت پیش فرض از اشتباه کردن دوری میکند، زیرا بر اساس اطلاعات موجود در الگوی ذهنی اش: اشتباه کردن باعث میشود که فرد در نظر دیگران ضعیف جلوه کند،  به موفقیت نرسد، استراتژی نا مناسبی در زندگی است و مورد انتقاد و تمسخر دیگران قرار گیرد. بنابرین الگوی ذهنی فرد که در واقع موتور محرک زندگی اش است بدون آنکه فرد مورد نظر از این موضوع آگاه باشد وی را از امتحان کردن کارهایی که احتمال اشتباه در آنها وجود داشته باشد ، باز میدارد.( برای آشنایی با قدرت ذهن و نقش آن در موفقیت به فصل دوم کتاب : تو موفق بدنیا آمدی، هدایت محمودی، انتشارات طاهریان ، مراجعه کنید.)

 

اشتباه خوب، اشتباه بد:

وقتی اشتباه نمیکنیم ؛ یعنی چیز جدیدی را تجربه نکردیم، یعنی اینکه؛ کارهایی را انجام دادیم که در آن مهارت داشتیم بنابرین اشتباهی مرتکب نشدیم. اگر کار جدیدی انجام ندهیم ، چطور چیز جدیدی را یادگرفته و آن را تجربه کنیم و به تجربیاتمان اضافه کنیم؟ اگر کار جدیدی را آغاز کنیم ، اشتباه کردن نیز اجتناب ناپذیر خواهد بود زیرا با آن آشنا نیستیم! با توجه به توضیحاتی که تا اینجا ارائه شده، به این نکته پی بردیم که اشتباه کردن تنها ابزاری است که ما را به موفقیتی که در زندگی بدنبالش هستیم میرساند.

نکته ای که در اینجا حائز اهمیت است دانستن این موضوع است که آیا هر اشتباهی را باید انجام داد و آیا هر اشتباهی خوب است و مرتکب شدن آن توصیه میشود؟ چه اشتباهاتی خوبند و چه اشتباهاتی بد هستند؟

ساده ترین راه کسب تجربه، اشتباه کردن و بدست آوردن تجربه در طول زندگی است. آیا فکر میکنید به اندازه کافی فرصت اشتباه کردن و کسب تجربه را در زندگی داریم. آیا این فرصت وجود دارد تا همه اشتباهات را تجربه کنیم؟ قطعا این امکان وجود ندارد؛ عمر انسان بسیار محدود است و برای کسب تجربه مناسب، نمیتواند همه اشتباهات را مرتکب شود . اگر مرتکب اشتباهاتی شویم که دیگران در زندگی مرتکب شده و تجربه کرده اند، اشتباه بد انجام دادیم ، ولی اگر اشتباهاتی مرتکب شویم که تابحال کسی مرتکب نشده و آن را تجربه نکرده، یعنی اینکه اشتباه خوبی مرتکب شده ایم و به رشد، پیشرفت و موفقیت مان کمک بزرگی کردیم.

افراد موفق آنهایی هستند که اشتباهات زیادی را تجربه کرده اند. بسیاری از این افراد تجربیات شان را که حاصل ارتکاب به اشتباهات بزرگی در زندگی شان بوده، را در اختیار دیگران قرار میدهند. خواندن کتابهای این افراد موجب میشود که ما اشتباهات بد را در زندگی تجربه نکنیم. با این اقدام درواقع مسیر موفقیت مان را هموار ساختیم و مطمئن خواهیم بود که تنها ، اشتباهات خوب را تجربه میکنیم. خواندن یک کتاب خوب میتواند ده ها سال، زودتر ما را به موفقیت بزرگ زندگیمان برساند، چون هر اشتباه بد میتواند عکس این اتفاق را رقم بزند.

چند اشتباه بد بزرگ که انسانهای ناموفق در زندگی مرتکب میشوند:

- مطالعه نمیکنند؛ چون فکر میکنند که همه چیز را باید خودشان تجربه کنند، چون نمیدانند که افراد موفق برای کمک به آنهاست که نتیجه تجربیاتشان را بصورت کتاب در اختیار آنها قرار میدهند، زیرا فکر میکنند که همه چیز، میدانند.، چون نمیدانند که نمیدانند و الگوی ذهنی شان به آنها اجازه نمیدهد که بدانند که نمیدانند. یاد نگرفتند که چطور باید مطالعه کرد، بنابرین نمیتوانند کتاب بخوانند و بسیار زود خسته شده و آن را به کناری قرار میدهند.

- ریسک نمیکنند؛ چون اگر ریسک را بپذیرند، ممکن است منجر به ارتکاب اشتباه شود. آنها بزرگترین اشتباه بد را مرتکب میشوند و آن هم ایسنت که ریسک نمیکنند. آنها ریسک نمیکنند در نتیجه حرکتی نمیکنند و ثابت می مانند و درنتیجه؛ موفقیت و پیشرفت در زندگی، نصیبشان نمیشود

- خیلی کم و سخت به دیگران اعتماد میکنند، درنتیجه فرصتهای بزرگی را از دست میدهند. آنها از این نکته غافل هستند که تنها را موفقیت ، اعتماد به دیگران است و تا به افراد اعتماد نکنند ، شانسی نخواهند داشت. آنها ؛ اعتماد نمیکنند و همچنان با کسی ارتباط برقرار نمیکنند و همچنان شانسی نخواهند داشت چون به کسی اعتماد نکرده اند. به دلیل عدم وجود اعتماد به دیگران ؛ آنها از کسی چیزی که باید بخرند که واقعا برای تغییر زندگی شان به آن نیاز دارند را نمیخرند، چون نمیخواهند ریسک کنند و یا پولشان را از دست بدهند، پس سالهای سال در حال انتظار و یا درگیری در مورد اینکه اعتماد بکنند یا نکنند بسر میبرند. آنها نمیدانند که شاید ممکن است دهها بار اعتماد کنند و نتیجه نگیرند، ولی برای اینکه نتیجه بگیرند بالاخره باید اعتماد کنند. 

 

 

 

 

به این مطلب امتیاز دهید

نظرخود را با ما درمیان بگذارید

برای ارسال نظر باید عضو سایت باشید، اگر قبلا در سایت ثبت نام کرده اید اینجا را کلیک کنید.

captcha Refresh

نظرات سایر دوستان