در جریان آخرین مطالب آموزشی از طریق کانال تلگرام قرار بگیرید. برای ورود به کانال تلگرام اینجا  کلیک کنید

از بین بردن ترس از مورد انتقاد قرار گرفتن

تعداد امتیاز: 1

از بین بردن ترس از مورد انتقاد قرار گرفتن

از بین بردن ترس از مورد انتقاد قرار گرفتن

چکیده :

ترس از مورد انتقاد قرار گرفتن، در میان شش ترس عمده ای که ناپلون هیل در کتاب " بیاندیش و ثروتمند شو" به آنها اشاره میکند قرار دارد. این ترسها عبارتند از :

- ترس از فقر

- ترس از مورد انتقاد قرار گرفتن

- ترس از بیماری

- ترس از دست دادن عشق

- ترس از پیری

- ترس از مرگ

به جرات میتوان گفت که، ترس از مورد انتقاد قرار گرفتن توسط دیگران، یکی از دلایل عمده عدم موفقیت افراد در زندگی است. افرادی که از مورد انتقاد قرار گرفتن میترسند، بخاطر اینکه در معرض انتقاد دیگران قرار نگیرند، رویای بزرگ زندگیشان را فراموش کرده و به زندگی معمولی و سطح پایینی که هرگز نمیخواهند ، راضی میشوند. نکته جالب اینجاست که این ترس به راحتی قابل شناسایی بوده و به آسانی میتوان آن را از بین برد.

برگردید به گذشته ، از زمان کودکی تاکنون این حرفها را بسیار شنیده اید:" حتما شوخیت گرفته ، تو میخوای معلم شی اینطور که درس میدی حتما آبرو ریزی میشه، واقعا خندم میگیره ، تو با این صدا میخوای خواننده شی؟ اگه لباستو عوض نکنی مهمونی نمیبرمت، هیچ کس بچه ای که لباسش کثیفه رو دوس نداره، واقعا فکر نمیکنی که مردم چی میگن با این لباس میخوای بری بیرون؟ اگه چیزایی که ما میگیم رو گوش نکنی، تو بازی بهت راه نمیدیم، واقعا میخوای از دانشگاه انصراف بدی؟ درو همسایه ها چی میگن، تو با این اراده میخوای وزن کم کنی، بیخودی خودتو خسته نکن تو از عهدش برنمیای، هی بچه ها اینو نگاه، طرف الان چند روزه داره میره کلاس نقاشی فکر میکنه خیلی حالیشه........" اگه با دقت فکر کنید متوجه خواهید شد که از دوران کودکی تا اکنون بارها و بارها توسط دیگران مورد انتقاد قرار گرفتید. آنها در تمام این مدت کاری را که شما انجام میدادید را دوست نداشتند و شما را مورد انتقاد قرار دادند. همه این اتفاقات باعث شده که الگوی ذهنی تان، بدین صورت شکل گرفته و اکنون در سن بزرگ سالی، بنظر میرسد که قادر نیستید، ترس از مورد انتقاد قرار گرفتن را در خودتان از بین ببرید و این ترس تبدیل به یکی از ترسهای بزرگ شده. این ترس موجب میشود که در خیلی از موارد قدرت تصمیم گیری را از دست داده و از رویایی که سالها بدنبال دست یافتن به آن بودید صرف نظر کنید.

افراد فکر میکنند که هر کاری که انجام میدهند، توسط دیگران مورد بررسی و تجزیه و تحلیل قرار میگیرد و اقدامات انجام گرفته توسط آنها مورد توجه و پسند دیگران قرار نمیگیرد، لذا همین موضوع باعث شده که ترس بزرگی در درون شان ایجاد گردد.

 

علائم ترس از مورد انتقاد قرار گرفتن

1- عرق کردن کف دستها.

2- افزایش ضربان قلب.

3- تنفسهای تند و کوتاه.

4- احساس شکم درد و دلهره.

5- زمانی که نظری از طرف سایرین شنیده میشود، موجبات عصبانیت و ناراحتی را فراهم میکند.

6- سعی در جلوگیری از قرار گرفتن در همه موقعیتها، بخاطر ترس از دیده شدن و احتمال اینکه شخصی نظری ارائه دهد.

7- احساس عدم امنیت و کاهش عزت نفس.

8- اختلال در تکلم و حافظه در شرایطی که ترس از مورد انتقاد قرار گرفتن وجود دارد.

چرا افراد از شما انتقاد میکنند؟

1- این افراد مغرور هستند و میخواهند که خودشان را بزرگتر و مهمتر از شما جلوه دهند.

2- کاری که  انجام میدهید و یا ایده ای را که مطرح میکنید، خارج از محدوده پذیرش آنهاست. بنابرین شما را بعنوان یک تهدید می بینند، زمانی میبینند که شما دارای قدرت، علم و آزادی هستید که در آنها وجود ندارد.

3- بخاطر عدم آگاهی و نداشتن دانش کافی در زمینه مورد نظر، از شما انتقاد میکنند.

4- برخی از افراد واقعا میخواهند که به شما کمک کنند، و نظرشان را ارائه دهند، ولی بخاطر نداشتن مهارتهای اجتماعی در گفتگو و عدم داشتن هوش احساسی مناسب، ناخواسته در راستای متوقف کردنتان تلاش می کنند.

 

روشهای مقابله با ترس از مورد انتقاد قرار گرفتن:

1- در همه این موارد باید بدانید که این موارد؛ تنها نظر و ایده این افراد است و آنچه که آنها انجام میدهند انعکاسی از دنیای درونشان است. لزومی ندارد که ایده های آنها با آنچه که شما میدانید و در سر دارید همسو باشد. پس بجای اینکه نسبت به رفتار آنها واکنش نشان داده و عقب بکشید، با استفاده از " قدرت رد کردن ایده ها" که در ذهن آگاه تان وجود دارد، فقط خیلی ساده نسبت به این مسائل بی توجه باشید.

2- با کمی دقت متوجه میشوید که علی الرغم وجو انتقاد از طرف تعدادی از افراد،  بوسیله افراد زیادی که تعدادشان از گروه قبلی بیشتر است مورد تشویق و حمایت قرار میگیرید. بنابرین خواهید دانست که هرگز نباید از انجام دادن کاری که فکر میکنید برای دنیا مفید است پا پس کشیده و عقب نشینی کنید و فقط به نظر عده ای اندک، توجه نشان دهید. بیاد داشته باشید که افراد منتقد ؛ چه زیاد یا کم، همیشه وجود دارند، پس اهمیتی به آنها نداده و راحتان را در پیش  گیرید.

 

 

 

3- به اهدافتان فکر کنید. داشتن هدف شفاف، دقیق و معین به شما کمک میکند که از سد این ترس  عبور کنید. هر وقت احساس کردید که ترس از مورد انتقاد قرار گرفتن، شما را فرا گرفته و این موضوع موجب شده که در مسیر دستیابی به هدفتان، اختلال ایجاد کند؛ به دفتر اهدافتان ، و یا کارت هدفی که همیشه آنرا بهمراه دارید نگاه کنید و روزی چندین نوبت این کار را تکرار کرده و با این تصویر سازی که هم اکنون به هدفتان رسیدید، حس شجاعت را در خودتان تقویت کنید.

4- بدترین موقعیت را تصور کنید. هرگاه ترس از مورد انتقاد قرار گرفتن، وجودتان را فرا گرفت، به بدترین شرایطی که برایتان پیش خواهد آمد فکر کنید؛ واقعا چه اتفاقی  رخ خواهد داد؟ آیا این اتفاق شما را میکشد؟ آیا اصلا برای شما مشکلی ایجاد میکند؟ با کمی دقت متوجه میشود که همه اینها تصورات شماست که به این ترس دامن زده. شما میتوانید کنترل دهنتان را در دست بگیرید، زیرا واقعا این قدرت را دارید. برخی اوقات واقعا بنظر میرسد که ذهنتان درصدد گول زدن شما بر میآید؛ به ان توجه نکنید و به هدفتان فکر کرده و کارتان را انجام دهید.

5- هیچ وقت تسلیم نشوید. بسیاری از موفقیتهای بالقوه بخاطر وجود ترس از  " مورد انتقاد قرار گرفتن" از بین میروند. هرگاه با این ترس مواجه شدید، بیاد داشته باشید که هیچ گاه نباید تسلیم شوید. هیچ چیز و هیچ کس نمیتواند مانع  دستیابی شما به هدفتان شود.

به این مطلب امتیاز دهید

نظرخود را با ما درمیان بگذارید

برای ارسال نظر باید عضو سایت باشید، اگر قبلا در سایت ثبت نام کرده اید اینجا را کلیک کنید.

captcha Refresh

نظرات سایر دوستان